NUDNOŚCI I WYMIOTY

Najczęstrza przyczyna pobytu pacjentów na Izbie Przyjęć to nudności i wymioty jako efekt niepożądanego stosowania leków. Są to też niepsecyficzne objawy towarzyszące wielu infekcjom. Towarzayszą zawsze w stanach "ostrego brzucha" i są niekiedy jedynym objawem zawału serca. 

Występują po lekach: NLPZ, pochodnych morfiny, cytostatykach, antybiotykach, glikozydach naparstnicy, B-blokerach, lakach moczopędnych, praparatch żelaza, doustnych lekach p/cukrzycowych, niektórych lekach endokrynologicznych. 

Objawy te towarzyszą: ostremu nieżytowi żołądkowo-jelitowemu, zatruciu środkami spożywczymi, nieżytowi żołądka, wrzodom żołądka i/lub dwunastnicy a odruchowo w ostrym brzuchu.

Mamy wymioty i nudności jeszcze przed wystąpieniem żółtaczki.

Przy zwężeniu odźwiernika oprócz spadku masy ciała mamy nawracające wymioty w cyklach 12-48h.

W atoni żołądka w cukrzycy mam wymioty nie strawionym pokarmem.

Zdarzają się w niewydolości krążenia i zawale serca.

Występują w schorzeniach enodkrynnych; wczesny okres ciąży: mdłości - głównie poranne, kwasica ketonowa w cukrzycy, zmiejszonym wydzielaniu kortykosteroidów, naczynności przytarczyc.

W mocznicy są późnym objawem.

Występują w schorzeniach OUN: towarzyszą podwyżonemu ciśnieniu wewnątrzczszkowemu (np. guzach), typowe są wymioty poranne bez nudności, bóle głowy zawroty głowy, zaburzenia słuchu.

W innych przyczynach są w: stanach lękowych, wzmożonym napięciu psychicznym, zaburzeniach psychogennych i w czasie napadu jaskry.

POWIKŁANIA

1. Odwodnienie 

objawy: skóra platyczna(stojące fałdy skórne), suche śluzówki i język, tachykardia (przyspieszona praca serca), oliguria, kurcze mięśniowe, 

2. Zachłystowe zapalenie płuc

3. Alkaloza metaboliczna z hipokaliemią

 

LECZENIE JEST OBJAWOWE

1. uzupełnianie płynów i elektrolitów

2. metoklopramid

3. leki podawane przez lekarza najpeliej w szpitalu do wyrownania matabolicznego pod kontrolą ciśnienia i tętna oraz pracy serca.

Autorski projekt filmowy na YouTube na kanale Twoje Zdrowie

Autorski projekt filmowy na YouTube na kanale Twoje Zdrowie

Pozdrowienia

lek. Urszula Puczkowska

Witajcie moi Kochani Pacjenci

 

     Ta strona jest dla Was Kochani Pacjenci. Twórzcie ją ze mną, zapraszam. Piszcie co Was interesuje i z jakimi borykacie się problemami zdrowotnymi. Podpowiem Wam, jako lekarz-praktyk zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, które zdobywam na bieżąco, jak utrzymać swoje tak cenne zdrowie w dobrym stanie. 

Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z kardiologii. Piszę także prace naukowe. Jestem przekonana, że medycyna może pomóc, ale tylko w koooperacji lekarza z pacjentem. Od niedawna wkroczyłam na YouTube, aby być jeszcze bliżej pacjentów i razem z Wami tworzyć interesujące filmy.

Zapraszam również do swojego gabinetu. Prowadzę prywatną praktykę lekarską. Jestem klinicystą, pracuję w szpitalu jak i w przychodni, również przyjmuję w swoim gabinecie lekarskim. Współpracuję także z firmą BIOMOL (labolatorium pierwiastków śladowych -> regulacja metabolizmu). Korzystając z wyników ww. labolatorium można ustawić metablizm każdego pacjenta jak szwajcarski zegarek, pod warunkiem, że pacjent zastosuje wytyczne.

 

 

Inwestując w zdrowie i wiedzę o nim inwestujesz w siebie! To przecież najważniejsze.

Zapraszam do zakładki Informacje oraz Standardy, które zawierają wiele ciekawych informacji medycznych.

Poznaj swoją drogę zdrowia...na mojej stronie i z moją pomocą.
Zapraszam.